The City Government of Dumaguete paid tribute to women farmers who garnered the highest points in the Search for the 10 Outstanding Women in Agriculture that were awarded during the culmination program of the 25th Farm Family Congress last Friday.
Vice-Mayor Ma. Isabel Sagarbarria and Councilor Franklin D. Esmeña Jr., Deputy Mayor for Agriculture reiterated the constant support of Mayor Felipe Antonio Remollo to the farmers and fisherfolk by providing different forms of assistance that will improve their livelihood.
OIC-City Agriculturist Maria Victoria Umbac disclosed this year’s 10 Outstanding Women in Agriculture namely [1] Jelyn A. Infante [2] Elizabeth T. Cordura of Cauliflower Farmers Association, Barangay Banilad both garnered highest points of 92.33; [3] Evelyn F. Herbst of Tilapia and Vegetable Growers Association, Barangay Candau-ay; [4] Mary Grace F. Manalo of Gulayan sa Barangay, Barangay Bagacay; [5] Rosalina P. Noblefranca of Broccoli Farmers Association, Barangay Cantil-e; [6] Rosalinda G. Rios of Mag-uuma sa Barangay Bajumpandan Farmers Association; [7] Casimera S. Gutang of Rural Improvement Club, Barangay Candau-ay; [8] Basilisa P. Tuting of the Cucumber Farmers Association of Barangay Balugo; [9] Conchita P. Acabo of Upo Farmers Association, Barangay Camanjac and [10] Elizabeth L. Laro of Radish Farmers Association, Barangay Junob.
The culmination program of the farm congress was attended by BFAR-Officer Dr. Florencia T. Mepaña, barangay officials and officers of the various associations.
Meanwhile, the winners of the other contests were also announced at the conclusion of the 25TH Family Farm congress with the theme Farm Family: “Stepping Up to the Challenges in Agriculture.”
Piglet Catching:
(Farmers Category) Jomar Olpos of Farmers Association Cadawinonan
(Fisherfolk Category) Orlando Mariño of Dumaguete City Bangus Fry Association, Banilad
(Women Category) Renalyn Jamon of Barangay Calindagan
(Youth Category) Muslimin P. Rasid of Barangay Bajumpandan
Agri-Fishery Booth Contest:
1st Prize – Mag-uuma sa Barangay Bajumpandan
2nd Prize – Raddish Farmers Association of Barangay Junob
3rd Prize – Urban Agriculture
Pakpak Lubo Mais Contest (Farmers Category)
1st Place – Rocky Acojedo of Radish Farmers Association, Barangay Junob
2nd Place – Joventino Corsame DUCIBAFAS, Barangay Banilad
3rd Place – Arlene Ausejo, Barangay Tabuc-tubig Urban Gardener
Special awards speed at 4 minutes: Romeo Supat of Barangay Banilad Dumaguete Rice Farmers and Jomar Olpos of Barangay Cadawinonan
Multiple Hook and Line Making Contest (Fisherfolk Category)
1st Prize – Arturo Alonzo, Barangay Calindagan
2nd Prize – Orlando Mariño, Barangay Banilad
3rd Prize – Marlan Bendaño, Barangay Banilad
Consolation Prizes – Danilo Ysula, Joventino Corsame, Marilyn Baylosis and Celso Temio
Fisherfolk Cooking Contest of Tilapia Sisig:
1st Prize – Jeraldine Corsame, Barangay Banilad
2nd Prize – Junriel Pasco, Barangay Banilad
3rd Prize – Juvy Caro, Barangay Mangnao
Consolation Prize – Rosela Amoran
Fisherfolk Quiz Bee:
1st Prize – Jun Riel Pasco of CAMABAFA/Bantay Dagat, Barangay Banilad
2nd Prize – Edna P. Mariño of DUCIBAFAS/Bantay Dagat, Barangay Banilad
3rd Prize – Marlyne Z. Balbuena of DUCIBAFAS/Bantay Dagat, Barangay Banilad
4th Prize – Jomar M. Alvarico of DUCIBAFAS/Bantay Dagat, Barangay Banilad
5th Prize – Cresilito Garcia, NAMAPA/Bantay Dagat, Barangay Piapi
4H Club/Youth Category: 4H Indigenous Handcraft Making (Trash-to-Cash)
1st Prize – Jamieco Gutang (Wind Chime made of scraps) – Rose 4H Club, Barangay Candau-ay
2nd Prize – Queenie Babes Pino (Bookshelf made of old magazines) Holy Water 4H Club, Barangay Banilad
3rd Prize – Klien Damian (Flowers made of tissue paper) of Purok Kawayan 4H Club, Barangay Talay
4H AGRIQUIZ:
1st Prize – Jay Joseph A. Unto of Holy Water 4H Club, Barangay Banilad
2nd Prize – Anya Vienne R. Tolomia of Rose 4H Club, Barangay Candau-ay
3rd Prize – Debie Marie L. Balili of Taffeta 4H Club, Barangay Junob
Consolation Prize – Klein Damian of Purok Kawayan 4H Club, Barangay Talay
Best Tower Planter Using Recycled Materials:
1st Prize – Fe Orillana, Barangay Bagacay
2nd Prize – Honorata Duran, Poblacion 8
3rd Prize – Emelia Ramos, Barangay Calindagan
Farm Family Got Talent
1st Prize – Destiny Siglos, Barangay Bajumpandan
2nd Prize – Ashley Mae Alalong, Barangay Balugo
3rd Prize – Jocelyn Moquia, Barangay Mangnao